Complete list of winners – The Hollywood Reporter

It takes two won the eighth annual Game Awards, which were unveiled Thursday at the Microsoft Theater in Los Angeles. The event recognized the best creative and technical achievements in studio and indie video games.

It takes two comes from Electronic Arts (under its EA Originals label) and Swedish game developer Hazelight Studios. He explores relationships and divorce with playful humor and a touch of darkness. Its director, Josef Fares, is known in Hollywood for his first play, Brothers.

Hosted by Game Awards creator and executive producer Geoff Keighley and broadcast live worldwide, the ceremony featured performances from musical acts such as Imagine Dragons and Sting and trailers for Sonic the hedgehog 2 and the Halo TV shows. Stars who appeared included Ben Schwartz, Giancarlo Esposito, Guillermo del Toro, Jim Carrey, Keanu Reeves, Ming-Na Wen and Simu Liu.

The best direction of play went to Death loop, while Marvel’s Guardians of the Galaxy was recognized for his exceptional story.

In the actor category, Maggie Robertson was honored for her performance in Resident Evil Village.

Kena: Bridge of Spirits won Best Indie and Best First Indie. In the “impact games” category, which identifies a thought-provoking title with a pro-social meaning or message, Life is Strange: True Colors emerged victorious.

See the full list of winners below.

Game of the year

It takes two (Hazelight Studios / EA) – WINNER
Death loop
(Arkane Studios / Bethesda)
Terror Metroid (Mercury Steam / Nintendo)
Psychonauts 2 (Double Fine / Xbox Game Studios)
Ratchet & Clank: Rift apart (Insomniac games / SIE)
Resident Evil Village (Capcom)

Better direction of play

Death loop (Arkane Studios / Bethesda) – WINNER
It takes two (Hazelight Studios / EA)
Return (Housemarque / SIE)
Psychonauts 2 (Double Fine / Xbox Game Studios)
Ratchet & Clank: Rift apart (Insomniac games / SIE)

Best in progress

FINAL FANTASY XIV online(SQUARE ENIX) – WINNER
Apex Legends
(Respawn / EA)
Call of Duty: War Zone (Infinity Protection / Raven / Activision)
Fortnite (Epic games)
Genshin Impact (MiHoYo)

Best indie

Kena: Bridge of Spirits (Ember Lab) – WINNER
12 minutes
(Luis Antonio / Annapurna Interactive)
The door of death (Acid nerve / Digital devolver)
Encryption (Daniel Mullins Games / Devolver Digital)
Loop hero (Four Quarters / Digital Devolver)

Best indie debut

Kena: Bridge of Spirits (Ember Lab) – WINNER
Sable (Shedworks / Raw Fury)
Artistic escape (Beethoven & Dinosaur / Annapurna)
The forgotten city (Modern storyteller / Dear villagers)
Valheim (Iron gate / coffee stain)

Best story

Marvel’s Guardians of the Galaxy (Eidos Montréal / SQUARE ENIX) – WINNER
Death loop
(Arkane Studios / Bethesda)
It takes two (Hazelight Studios / EA)
Life is Strange: True Colors (Pont Neuf / SQUARE ENIX)
Psychonauts 2 (Double Fine / Xbox Game Studios)

Best artistic direction

Death loop (Arkane Studios / Bethesda) – WINNER
Kena: Bridge of Spirits (Ember Lab)
Psychonauts 2 (Double Fine / Xbox Game Studios)
Ratchet & Clank: Rift apart (Insomniac games / SIE)
Artistic escape (Beethoven & Dinosaur / Annapurna)

Best Score and Music

NieR Replicant ver.1.22474487139 (Keiichi Okabe, composer) – WINNER
Cyberpunk 2077
(Marcin Przybylowicz, Piotr T. Adamczyk, Composers)
Death loop (Tom Salta, composer)
Marvel’s Guardians of the Galaxy (Richard Jacques, Composer)
Artistic escape (Johnny Galvatron & Josh Abrahams, Composers)

Better audio design

Forza Horizon 5 (Playground Games / Xbox Game Studios) – WINNER
Death loop
(Arkane Studios / Bethesda)
Ratchet & Clank: Rift apart (Insomniac games / SIE)
Resident Evil Village (Capcom)
Return (Housemarque / SIE)

Best performance

Maggie Robertson as Lady Dimitrescu, Resident Evil Village – WINNER
Erika Mori as Alex Chen, Life is Strange: True Colors
Giancarlo Esposito in the role of Anton Castillo, Far cry 6
Jason E. Kelley as Colt Vahn, Death loop
Ozioma Akagha as Julianna Blake, Death loop

Impact games

Life Is Strange: True Colors (Deck Nine / SQUARE ENIX) – WINNER
Under your eyes
(Goodbye World Games / Skybound Games)
Friends dungeon (Kitfox games)
Chicory: a colorful tale (Greg Lobanow, Alexis dean-Jones, Lena Raine, Madeline Berger, A Shell in the Pit / Finji)
More at home (Humble Grove, Hana Lee, Cel Davison, Adrienne Lombardo, Eli Rainsberry / Travel Companion)

Better community support

FINAL FANTASY XIV Online (SQUARE ENIX) – WINNER
Apex Legends
(Respawn / EA)
Destiny 2 (Bungie)
Fortnite (Epic games)
No Man’s Sky (Hello games)

Best Mobile Game, Presented by Verizon

Genshin Impact (MiHoYo) – WINNER
Fantastic
(Mistwalker)
League of Legends: Savage Rift (Riot games)
MARVEL Future revolution (net marble)
Pokemon unite (TiMi Studios / The Pokemon Company)

Best VR / AR

Resident Evil 4 (Armature Studio / Capcom / Oculus Studios) – WINNER
Hitman 3
(Interactive IO)
I expect you to die 2 (Sketching Games)
Lonely Echo II (Loan to Dawn / Oculus Studios)
Sniper Elite VR (Coatsink / Just Add Water / Rebellion Developments)

Best action

Return (Housemarque / SIE) – WINNER
Back 4 Blood
(Turtle Rock / WB Games)
Chivalry II (Torn Banner Studios / Tripwire Interactive)
Death loop (Arkane Studios / Bethesda)
Far cry 6 (Ubisoft Toronto / Ubisoft)

Best action / adventure

Metroid Dread (Mercury Steam / Nintendo) – WINNER
Marvel’s Guardians of the Galaxy
(Eidos Montreal / SQUARE ENIX)
Psychonauts 2 (Double Fine / Xbox Game Studios)
Ratchet & Clank: Rift apart (Insomniac games / SIE)
Resident Evil Village (Capcom)

Best role-playing game

Tales of Arise (Bandai Namco) – WINNER
Cyberpunk 2077
(Red Project CD)
Monster hunter rise (Capcom)
Scarlet Nexus (Bandai Namco)
Shin Megami Tensei V (Atlus / Séga)

Best fight

Guilty Gear -Strive- (Arc System Works) -WINNER
Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Chronicles of Hinokami
(CyberConnect2 / Sega)
Melty Blood: Lumina Type (French Bread / Delightworks)
Nickelodeon Star Brawl (Ludosity / Fair Play Labs / GameMill)
Virtua Fighter 5: Ultimate Showdown (Sega)

Best family

It takes two (Hazelight Studios / EA) -WINNER
Mario Party Superstars (NDcube / Nintendo)
New Pokémon Snap (Bandai Namco / The Pokémon Company / Nintendo)
Super Mario 3D World + Bowser’s Fury (Nintendo)
WarioWare: unite! (Smart systems / Nintendo)

Best sport / race

Forza Horizon 5 (Playground Games / Xbox Game Studios) – WINNER
F1 2021
(Codemasters / EA Sports)
FIFA 22 (EA Vancouver / EA Sports)
Hot Wheels Unleashed (Milestone)
Republic of the Horsemen (Ubisoft Annecy / Ubisoft)

Best Sim / Strategy

Age of Empires IV (Relic Entertainment / Xbox Game Studios) – WINNER
Evil Genius 2: World Domination (Developments of the rebellion)
Humanity (Amplitude Studios / Sega)
Encryption (Daniel Mullins Games / Devolver)
Microsoft Flight Simulator (Asobo Studio / Xbox Game Studios)

Best multiplayer

It Takes Two (Hazelight Studios / EA) – WINNER
Back 4 Blood
(Turtle Rock / WB Games)
City KO (Velan Studios / EA)
Monster hunter rise (Capcom)
New world (Amazon games)
Valheim (Iron Gate Studio / Coffee stain)

The Most Anticipated, brought to you by Prime Gaming

Ancient ring (FromSoftware / Bandai Namco) – WINNER
God of War Ragnarök (Sony Santa Monica / SIE)
Horizon forbidden to the west (Guerrilla Games / SIE)
Sequel to The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo)
Starfield (Bethesda Game Studios / Bethesda)

Innovation in accessibility, brought to you by Chevrolet

Forza Horizon 5 (Playground Games / Xbox Game Studios) – WINNER
Far cry 6
(Ubisoft Toronto / Ubisoft)
Marvel’s Guardians of the Galaxy (Eidos Montreal / SQUARE ENIX)
Ratchet & Clank: Rift apart (Insomniac games / SIE)
The Valley: Shadow of the Crown (Creative Bytes Studios / Falling Squirrel)

Content Creator of the Year

Dream – WINNER
Fuslie
Gauls
Ibai
LeGrefg

Best Esports Game, Presented by Grubhub

League of Legends (Riot Games) – WINNER
Call of Duty
(Activity)
CS: GO (Valve)
DOTA 2 (Valve)
valiant (Riot games)

Best esport athlete

Oleksandr “s1mple” Kostyliev – WINNER
Chris “Simp” Lehr
Heo “ShowMaker” Su
Magomed “Collapse” Khalilov
Tyson “TenZ” NGO

Best esports team

Natus Vincere (CS: GO) – WINNER
Atlanta FaZe (COD)
DWG KIA (LOL)
Sentinels (Valorant)
Team spirit (DOTA2)

Best sports coach

Kim “kkOma” Jeong-gyun – WINNER
Airat “Silent” Gaziev
Andrei “ENGH” Sholokhov
Andrii “B1ad3” Horodenskyi
James “Crowder” Crowder

Best Esports Event

2021 League of Legends World Championship – WINNER
PGL Major Stockholm 2021
PUBG Mobile World Championship 2020
The International 2021
Valorant Champions Tour: Stage 2 Masters


Source link

Comments are closed.